İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ANKARA´NIN SU ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Etimesgut Belediyesi ve OSTİM Teknik Üniversitesi işbirliği yapacak
ANKARA'NIN SU ENVANTERİ ÇIKARILACAK
Etimesgut Belediyesi, OSTİM Teknik Üniversitesi'nin Ankara'nın metropol alanda akan ve duran su envanterinin çıkarılmasına yönelik bilimsel araştırma projesine katkı sağlayacak.
Projeye katılım sağlanabilmesi için belediye meclisinden karar alınmasına yönelik başkanlık yazısı komisyonlara havale edildi.
Meclis toplantısına başkanlık eden Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi birçok kurumla ortak çalışmalar yürüttüklerini hatırlatarak, "Yaşadığımız şehrin sorunlarıyla ilgilenmemiz, çözümü noktasında ilgili kurumlarla üniversitelerle işbirlikleri yapmamız gerekiyor. OSTİM Teknik Üniversitesi de başkentimizin su envanterini çıkarmak için bir rapor hazırlamak istiyor. Bu yönüyle bizim de katkı sağlamımızı talep ettiler. Biz de Ankara'mıza katkı sağlayacağına inandığımız bir çalışma olarak gördüğümüz için olumlu baktık ve konuyu meclisimizin gündemine getirdik. Hep büyüklerimizle sohbetlerimizde 'Şurada çay vardı dere akardı' diye hep duyardık. Gerçekten ben de hep merak ediyorum, Acaba bu sular ne oldu.İşte bu yönüyle bu raporu çok önemsiyorum. Sonuçlarını da heyecanla bekliyorum" dedi. Demirel, meclis üyelerinin onayıyla OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek'i meclis kürsüsüne davet etti.
Prof. Dr. Yülek, Ankara'nın tarihi geçmişine vurgu yaparak, "Ankara'mızı susuz bir kente haline getirdik.  Bunu tekrar değiştirerek içinden su geçen kenti tekrar içinden su geçen kent haline getirmemiz lazım" dedi.
DERELERİN ÜZERİNİ KAPATMIŞIZ
Ankara'da Kavaklıdere, Dikmen Deresi, Hatip Çayı, Bent Deresi, gibi bir çok su alanlarının olduğuna dikkat çeken Yülek, "Bu çaylar dereler bu kentin kültürüdür. Kültürün içinde zaten suyun yeri vardır. Ancak bizler birşeyleri yanlış yapmışız, buraları kirletmişiz ve bu derelerin, çayların üzerini kapatmışız. Metropol alanda akan ve duran su envanterinin çıkarılması ve rapor haline getirilmesi gerekiyor. Rapor ortaya çıktıktan sonra ilgili kurumlarla ortak çalışmalar yapılarak bu suların temizlenmesi üstlerinin açılması gündeme gelebilir. Belki de Ankara bir Eskişehir içinden suların aktığı bir kente dönüşecektir. Ne yazık ki bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmamış. Hep kişisel düzeyde küçük raporlarla sınırlı kalınmış. Bu çalışmamızda bize katkı sağlayacak olan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org