İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ATTİLA İÇİN MACARİSTAN´DAN GELDİLER

Türk Tarih Müzesi’nde Attila heykeli Macarları duygulandırdı

Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Şandır Lezsak ve Macaristan Ankara Büyükelçisi Victor Matis ve beraberindeki Macaristan heyeti Etimesgut Belediyesi Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nı ziyaret ettiler.

Macar tarihi açısından da önemli bir yere sahip Avrupa Hun İmparatoru Atila’nın at üzerindeki heykelinin yer aldığı müzeyi gezen Macar heyet, müzeye hayran kaldı. Meclis Başkan Yardımcısı Lezsak Atila’nın heykeline çelenk koyarak dua etti.

ÇOK DUYGULANDIK

Lezsak, müzeyi çok beğendiğini ifade ederek, “Herkes bu özel ve güzel müzeyi ziyaret etmeli. Attila heykelinin bu müzede yer alması beni çok duygulandırdı. Attila bizim tarihimiz için de çok önemlidir. Benim Atila’ya karşı özel bir ilgim var. Atila’nın müzikalini de yazdım” dedi.

Müze hakkında heyete detaylı bilgi veren Demirel, müzenin 60 bin metre kare alan üzerine kurulduğunu, müzenin Türk tarihini heykel, resim, rölyef ve bilgi panolarıyla anlattığını söyledi.

BU MÜZENİN ÖRNEĞİ YOK

Demirel, müzenin yurt içi ve yurt dışından 1 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edildiğini de ifade ederek, “Birçok tarihi kaynakta Macarların büyük atası olarak kabul gören Attila, bugün günümüzde de tüm Türklerin atası kabul edilen büyük Hun İmparatoru Atilla ile aynı kişidir. Macarlar Türk müdür O’nu tarihçilere bırakmak gerekiyor ama gerçek olan Türk Tarih Müzemizin Türkiye’de ve dünyada örneğinin bulunmadığıdır” diye konuştu.

Ziyarette, ayrıca Macaristan Ulusal Meclisi Dış İlişkiler Genel Müdürü Lajos Kohari, Macaristan Ulusal Meclisi Kabine Başkanı Judit Kisfaludi ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği Ataşesi Julia Popelics'i de yer aldı.

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org