İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ETİMESGUT´TA KONUTLARIN YÜZDE 93´Ü 1999 DEPREMİ SONRASI YAPILDI

ETİMESGUT’TA KONUTLARIN YÜZDE 93’Ü 1999 DEPREMİ SONRASI YAPILDI

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Şubat ayı olağan belediye meclis toplantısında ilçenin nüfusu ve yapı stoku hakkında bilgi verdi.

İlçenin büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını belirten Demirel, “1999 yılında ilçemizin nüfusu 169.615’ti. 1731 ruhsatlı binamız, 47.300 bağımsız bölümümüz vardı. Aradan geçen 24 yıl içinde nüfusumuz son TÜİK rakamlarına göre 614 bin 891’e yükseldi. 1999 yılındaki yapı stokumuzun çoğunluğunu oluşturan gecekonduların tamamı yıkıldı. Yerine 1999 Marmara depremi sonrasında çıkarılan deprem yönetmeliğine uygun yaklaşık 22 bin yeni bina yapıldı. Bir bakıma ilçemizin büyük çoğunluğu kentsel dönüşümden geçti.  İlçemizdeki toplam bina sayısı 23 bin 850 bağımsız bölümümüz de 222 bin 700.’dür. Tabi bu rakamlar sürekli yeni yapılaşmayla birlikte güncelleniyor. Elimizdeki verilere göre ilçemizdeki yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 93’ü 1999 yılı sonrasına aittir. Riskli yapıların yıkılması ve kentsel dönüşüm için sadece belediyemizin iradesi yeterli değil. Devletimizin ve Belediyelerin yanı sıra vatandaşımızın da bir irade ortaya koyması gerekiyor. Evinin riskli olup olmadığını tespit ettirmek isteyen vatandaşlarımız Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve Bakanlığın yetkilendirdiği firmalardan bu tespitleri, testleri yaptırabilir. Binasının yapım tarihi, ruhsatı, iskanı gibi bilgilere de belediyemizden ulaşabilirler.” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Demirel, Alsancak Mahallesi’nde Şırıncaktepe olarak bilinen bölgede gecekonduların yıkılarak kentsel dönüşümünün tamamlandığını hatırlatarak, “Ancak ilçemizde kalan son gecekonduların bulunduğu Süvari Mahallemizi de gecekondulardan temizledik. Kentsel dönüşüm projemizi hazırladık. Mimarlar Odası dava açtı. Yürütmeyi durdurma kararı aldı. Hukuki süreç devam ediyor. İlçemizde bir tane bile gecekondu kalmadı” dedi.

KURALLARA UYULMALI
Demirel, devletin depremlerden dersler çıkararak sağlam yapılar için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdiğini vurgulayarak, inşaat imalatı sürecindeki herkesin kurallara uyması, kendisini sorgulaması, yaptığı işin en iyisini yapması gerektiğini söyledi.

Meclis toplantısında depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu, dualar okundu.

 

 

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org