İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE SANATI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Pandemi nedeniyle açılışı sınırlı sayıdaki bilim insanın katılımıyla yapılan sempozyumdaki bildiriler online sunuluyor, youtube, instagram ve twitch üzerinden canlı olarak yayınlanıyor.
ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR
VE SANATI SEMPOZYUMU BAŞLADI
Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen;  22 yurt dışı, 60 yurt içi üniversiteden 230 bilim insanının 24 ana konuda 190 bildiri sunduğu 'Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumu' başladı. Sempozyumda Başkan Enver Demirel'e 8 üniversite rektörünün imzasıyla Yüksek Hizmet Beratı verildi. 30 Ekim'e kadar sürecek  sempozyumda bildiriler online sunulacak, www.etimesut.org adresinden canlı olarak yayınlanacak.
REKTÖRLER KATILDI
Korkut Ata Kongre ve Kütür Merkezi'ndeki açılış programına Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Soyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Haberal,  TOBB Ekonomi ve Teknoloji (ETÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar katıldı.
KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ ETİMESGUT
Açılışta konuşan Başkan Demirel, 1999 yılında Etimesgut'un önüne  'Kültür ve Sanat Şehri' hedefi koyduklarını hatırlatarak, "Bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Türk dünyası ve Anadolu coğrafyasını buluşturduğumuzu festivalimizi yapıyoruz.  Tarihte Etimesgut sempozyumu ve kitabıyla ilçemizin ve Ankara'mızın tarihine ışık tutacak önemli çalışma gerçekleştirdik. Bugün de ulusal ve uluslararası birçok üniversitemizden bilim insanlarımızın katılımıyla böylesine geniş kapsamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk kültür ve sanatına hizmet etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kültürümüze sanatımıza sahip çıkmazsak birileri bizim geleceğimi loan çocuklarımıza kültür sanat adı altında bir şeyler öğretmeye çalışır" dedi.
Demirel, sempozyumda Türk kültür ve sanatı tüm yönleriyle bilimsel olarak inceleneceğini ve bildiriler sunulacağını ifade ederek, "Gelecek nesillerin öz değerlerimizi tanıması ve yaşaması adına önemli bir misyon üstlendiğini düşündüğümüz festivalimiz de akademisyenlerimiz tarafından detaylı bir şekilde irdelenecek. Sempozyuma katılım sağlayan tüm bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili de konuşmasında Etimesgut'taki modern değişime vurgu yaparak bu değişimde Başkan Enver Demirel'in çok büyük rolü olduğunu söyledi.
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut'un Atatürk tarafından kurulduğunu planlarının Atatürk tarafından çizildiğini hatırlatarak, Cumhuriyet'in 97. yıldönümünde Atatürk'ün kurduğu Etimesgut'ta olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyanın Türk kültür ve sanatına ihtiyacı olduğunun altını çizen Çetin, "Dünyanın bizim merhametimize, insanlığımıza ihtiyacı var. Bizim davamız insanlık davasıdır. Bunun için birliğimize, beraberliğimize ve bunları pekiştiren kültür ve sanatımıza sahip çıkacağız" dedi.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Etimesgut'un kasabadan uluslararası sempozyumların düzenlendiği bir yapıya kavuşmasından gurur duyduğunu belirterek Başkan Demirel'i tebrik etti. Aydınlı konuşmasında 15 Temmuz'da tereddüt etmeden darbe girişimine direnen Türk milletinin feraseti olduğuna işaret ederek, bu feraseti de kazandıranın Türk kültür ve sanatının tüm unsurları olduğunu söyledi.
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, belediyenin kültür ve sanatsal hizmetlerini yakından takip ettiklerini, yapılan çalışmaların Türk dünyasıyla ilgili hafızaları sürekli tazelediğini ifade etti.
 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Röktörü Musa Kazım Arıcan, "Türk diyarlarına gittiğinizde kültürün sanatın ne kadar ileride olduğunu görürsünüz. Bilim kültür ve sanat değer gördüğü yerde anılır. Bu millet kültüre sanata değer vermiştir.  Ahi sultanların başkenti Ahimesut'ta böyle bir sempozyumun gerçekleştirilmesini çok önemsiyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında "Güçlü Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşamımızı sürdürüyorsak Atatürk'ün ve silah arkadaşlarını mücadelesini asla unutmamalıyız. Her şeyimizi birliğimize beraberliğimize borçluyuz. Yerli ve milli olmamızın sebebi Türkiye Cumhuriyeti'dir" diye konuştu.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay Türk milletinin bin yıldır bu coğrafyayı vatandaşlaştırdığını, Çanakkale'den, Kurtuluş Savaşı'na 15 Temmuz'a kadar başarılı imtihanlardan geçtiğini vurgulayarak, "Bu mücadeleyi kültürümüze sanatımıza borçluyuz. Bu kültürümüzün sanatımızın yaşatılması çok önemlidir. Enver Başkan'a başarıyı belediyecilik çalışmalarının yanı sıra yeni nesillere kültürümüzün kazandırılmasına vesile olduğu için teşekkür ediyorum" dedi.
Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, "Belediyelerin amacı yaşam kalitesisin yükselmesidir Ama bu sadece alt ve üst yapı çalışmasıyla değil kültür ve sanata verilen destekle de olur. Etimesgut Belediyesi bunu çok iyi yapıyor" şeklinde konuştu.
KONU BAŞLIKLARI
Sempozyumda farklı üniversitelerden 230 akademisyeninin Türk kültür ve sanatıyla ilgili hazırladığı 190 bildiri sunulacak. Sempozyumda; Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Ankara ve Etimesgut, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halk Bilimi, örf, adet ve gelenekler, Türk birlik ve beraberliği, güzel sanatlar, felsefe, görsel sanatlar, moda ve tasarım, gastronomi, arkeoloji, mimari, çağdaş Türk lehçeleri, mimari, renk sembol ve damgalar, el sanatları, sözlü kültür konu başlıklarında bildiriler yer alıyor.
 
Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org