İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

YÖRÜK ÇOCUKLAR MÜZEDE

YÖRÜK ÇOCUKLAR MÜZEDE

ANITKABİR VE TÜRK TARİH
MÜZESİNİ ZİYARET ETTİLER

Mersin Erdemli Belediyesi ilçenin okullarındaki başarılı çocukları Ankara ziyaretiyle ödüllendirdi. Daha önce Ankara’ya gitmeyen bin yörük çocuk belediyenin organizasyonunda ilk kez Ankara’ya geldi. İlk ve orta dereceli okullarda eğitim gören çocuklar önce Anıtkabir’i daha sonra Etimesgut Belediyesi Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nı ziyaret ettiler. Çocuklara Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de eşlik etti.

 

Erdemli Belediyesi’nin organize ve himayesinde Ankara’ya gelen öğrenci ve öğretmenlerin ilk durağı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir oldu. Öğrenciler 400 metrelik Türk Bayrağı açtılar. ATA’nın huzuruna çıkan öğrenciler Anıtkabir Kurtuluş Müzesi’ni gezdiler.

Yörük öğrenciler Anıtkabir’den sonra Etimesgut Belediyesi’nin Türk tarihini resim heykel, rölyef ve bilgi panolarıyla anlattığı Türk Tarih Müzesi’ni ziyaret ettiler.

BOL BOL FOTOĞRAF
Müzenin rehberleri eşliğinde müzenin açık ve kapalı alanlarını gezen öğrenciler bol bol fotoğraf çektiler. Atatürk’ün “Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinden kuvvet bulacaktır” sözünün yazılı olduğu müzenin amfi alanında toplanan çocuklar renkli görüntüler oluşturdular.

TARİHİMİZİ ANLATTIK
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel burada öğrencilere kısa bir konuşma yaptı. Demirel, müzeyi Türk tarihinin doğru kaynağından öğrenilmesi amacıyla yaptıklarını belirterek, “Mersin Erdemli’den gelen yörük yavrularımız, öğretmenlerimiz ilçemize hoşgeldiniz. Sizleri Ankara’mızda misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Anıtkabir’den sonra müzemizi ziyaret etmeniz bizleri daha da heyecanlandırdı. Bu müzemizde Ergenekondan Cumhuriyet’e şanlı tarihimiz var, kahraman ecdadımız var. Bu müzemizi geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz özellikle siz yavrularımızın tarihimizi görerek, dokunarak yaşayarak öğrenmeniz için yaptık” dedi.

MUTLU VE MEMNUN AYRILIYORUZ
Başkan Tollu da, müzenin Anıtkabir’den sonra Ankara’nın ziyaret edilmesi gerekn yerlerinden birinin Türk Tarih Müzesi olduğunu ifade ederek, “Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve bizler Ankara’dan memnun ve mutlu ayrılıyoruz.  ATA’mızı ziyaret ettik. Şanlı tarihimizi anlatan böylesine güzel bir müzeyi gördük. Böyle bir eseri kazandırdığı için Enver Başkan’a ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org