İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ANADOLU´DA KIRIKKALE SAMSUN BALKAN HAVASI ESTİ

Festival coşkusu tüm hızıyla devam ediyor.
ANADOLU’DA KIRIKKALE SAMSUN BALKAN HAVASI ESTİ
Etimesgut Belediyesi 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 4. Gününde Samsun, Kırıkkale ve Balkan programlarına ev sahipliği yaptı.

Başkent Samsunlular Derneği programında Samsun Büyükşehir Belediyesi folklor ekibi gösterisiyle festivale renk kattı. Samsunlu Ece Eylül Sağlam Çanakkale şiiriyle meydanı duygulandırdı. Samsun yöresel sanatçısı Fehmi Namal yöresel türkülerini seslendirdi.

Dernek Başkanı Yüksel Tosun Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve eşi İlknur Demirel’e semaver, bandırma vapuru minyatürü, Çarşamba kasketi, Samsun yöresel dokuma kilim, dokuma çanta, fındık hediye etti. Demirel sahnede bakır kazanda keşkek dövdü, yöresel lezzetlerden tattı.

Kırıkkale İli Ve İlçeleri Kültür Ve Dayanışma Derneği gecesi Kırıkkale Keskin Halay Ekibinin gösterisiyle başladı. Daha sonra Kırıkkale yöresel sanatçısı Taşan Kardeşler Neşet Ertaş ve Hacı Taşan’ın unutulmaz türkülerine seslendirdiler. Dernek Başkanı Abdullah Polat, Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel’e yöresel gıda sepeti ve tablo hediye ettiler. Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma Ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) bu yıl festivalde Kuzey Makedonya kültürünü tanıttı. Kırıkkale programına AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan da katıldı. Turan yaptığı konuşmada Demirel’i Türk kültür ve sanatına yaptığı katkı için tebrik etti.

Kuzey Makedonya’dan gelen Doğan ve Yusuf Emini türküleri, şiirleri ve konuşmalarıyla beğeni topladı. Festivali alanını dolduran on binlerce başkentli Evlad-ı Fatihanları bağrına bastı. BİSAV Başkanı Yüksel Özkale Başkan Demirel’e Makedonya’nın kültürünü değerini tanıtan resimler ve hediyeler takdim etti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, Novatsi Belediye Başkanı Lyube Kuzmonoski de festivale katılarak kısa bir selamlama konuşması yaptılar; Balkan kültürünü tanıtma fırsatı verdiği için Başkan Demirel’e teşekkür ettiler. 4. gün finalinde Yudum verdiği konserle türkü ziyafeti yaşattı. Sanatçı geniş repertuvarıyla yurdun dört bir yanına ait türkülerini başkentliler için okudu. Yudum’un hareketli türkülerinde Başkan Demirel vatandaşlarla birlikte halaylar çekti. Konser sonunda Demirel sanatçıya plaket ve çiçek takdim etti.

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org