İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

ETİMESGUT BELEDİYESİ KENT KONSEYİ´NDE HERKESE YER VAR

Engellisi, genci, kadını, erkeği, mahalleli, meslek erbabı, okuyanı, enstrüman çalanı, şarkı-türkü söyleyeni...
 
Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Binası, toplumun tüm kesimlerine hitap eden donatılarıyla, Etimesgut'ta yaşayan herkesi aynı çatı altında topluyor. Örnek binasıyla dikkat çeken konseyde kadın, engelli, gençlik meclisleri, kent kütüphanesi, 6 bin kişinin yararlandığı meslek ve beceri kursları, mahalle ve meslek çalışma grupları ile sivil toplum kuruluşları hizmet veriyor.
 
Türkiye'nin örnek Kent Konseyi Binası, Etimesgut'ta yer alıyor. 10 bin üyesi bulunan Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi, örnek çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 7'den 77'ye toplumun her kesimine hitap eden konseyde birçok donatı hizmet veriyor.
 
ETİMESGUT'UN MECLİSLERİ
Kent Konseyi, vatandaşların kent yönetimine katılmalarına imkan sağlıyor. Konseyde faaliyetlerini yürüten Gençlik, Engelli, Kadın ve Çocuk Meclisleri, sorunları çözüm ilişkin görüşlerini gündeme getiriyorlar, aldıkları kararları Belediye Meclisi'ne sunarak yönetime katılıyorlar. Düzenli toplantılarını yaparak belediye ve halk arasında diyalog kanallarını daha da geliştiren meclisler, düzenledikleri sosyal ve kültürel etkinliklerle de vatandaşların sosyalleşmesine katkı sağlıyorlar.
 
ÇALIŞMA GRUPLARI
Kent Konseyi’nde 36 mahallenin çalışma grupları faaliyetlerini yürütüyor. Mahalle muhtarları ile birlikte çalışan gruplar, mahallelerinin sorunlarını tespit ederek hem anlık olarak belediye yönetimine iletiyor, hem de belediye meclisine öneri olarak sunuyorlar.
 
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BURADA
Etimesgut'taki sivil toplum kuruluşları, Kent Konseyi binasındaki çalışma ofislerinde önemli hizmetlere imza atıyorlar. STK’lar, hem temsil ettiği hemşehrilerinin hem de ilçenin sorunlarının çözümü noktasında önemli rol oynuyorlar.
 
6 BİN KİŞİYE EĞİTİM
Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Binası, aynı zamanda meslek ve beceri kurslarına ev sahipliği yapıyor. Kursiyerler için ilgi alanlarına göre bağlama, gitar, keman, piyano, ud, ney kursları düzenleniyor. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Repertuvarı kursunun da verildiği kent konseyi, kendini müzik ve halk oyunları alanında geliştirmek isteyenlere farklı alternatifler sunuyor. Ayrıca, aşçılık, drama, takı tasarım, diksiyon, bilgisayar, çeyiz hazırlama, iş sağlığı ve  güvenliği, iş ve sosyal hayatta iletişim, işaret dili, filografi, resim, İngilizce, Arapça, engelli birey bakımı ve hasta kabul kursları da gerçekleştiriliyor.
 
KENT KÜTÜPHANESİ
Kent Konseyi bünyesinde Kent Kütüphanesi hizmet veriyor. Sınavlara, huzurlu, sıcak bir ortamda çalışmak isteyen öğrenciler, ücretsiz interneti de bulunan kütüphaneye yoğun ilgi gösteriyorlar. Her gün 1.500 öğrenci kütüphaneden yararlanıyor.
 
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut Kent Konseyi'nin, Belediye'nin Türkiye'ye örnek hizmetlerinden birisi olduğunu belirterek, “Konseyimizde herkese yer var" dedi. Konseyin 600 bin Etimesgutlu'ya hitap eden donatılara sahip olduğunu kaydeden Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, engellilerimiz için meclisler, mahalle çalışma grupları, dernek ve vakıflarımız için çalışma alanları ile herkese açık kurslarımızın düzenlendiği eğitim birimlerimiz var. Ders çalışan, şarkı türkü söyleyen, enstrüman çalan, meslek ve beceri kurslarından yararlanan, etkinliklere katılan; burada herkese göre bir şeyler var. Böylesine güzel çalışmaların bir arada verildiği başka bir kent konseyi binası yoktur".
 
Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org