İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

FESTİVALDE SİVAS VE KONYA´DAN KIRGIZİSTAN´A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

 

Festivalin 6. günü semazen, semah, kaşık ekibi gösterilerine; Kırgız şarkılarına, sahne oldu. Anadolu mutfağının eşsiz lezzetleri tanıtıldı.

FESTİVALDE SİVAS VE KONYA’DAN
KIRGIZİSTAN’A KÜLTÜR KÖPRÜSÜ

Etimesgut Belediyesi 16.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 6. Gününde Sivas, Konya ve Kırgızistan programları düzenlendi.

SİVAS GECESİ
Sivaslılar Kültür Ve Dayanışma Derneği gecesinde Sivas Yöresi Bergüzar Erdoğan yönetiminde 5 Bacılar Semah Ekibi sahne aldı. Sivas yöresi halay ekibinin gösterisi beğeni topladı. Program,  Sivaslı yerel sanatçı Ayaz Aydın Konseri ile devam etti. Sivas Kongresi’nin 100 yılı nedeniyle hazırlanan kısa belgesel ilgiyle izlendi.

Dernek Başkanı Mehmet Şahin, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e 4 Eylül Sivas Kongresini anlatan kitap seti,  Sivas yöresi yörük heybesi, Yörük kilimi, hediye etti. Sahnede Sivas yöresel lezzetleri Zara Kösedağ karakovan balı, Sivas katmeri, çörek ve pide de tanıtıldı.

KONYA KÜLTÜRÜ
Konyalılar Derneği programı Konya Mevlana Semazen Grubu gösterisi ile başladı. Konya Bozkır Kaşık Oyunu Ekibi büyük beğeni kazandı. Dernek Başkanı Mehmer Sorkun Başkan Demirel’e, Konya başlık, börk, şalvar, mestan, kolcak, kemer ve kılıçtan oluşan Selçuklu Alp kıyafeti kıyafeti giydirdi. Sorkun ayrıca Demirel’e Konya yöresel lezzetlerinden köpük helva, tarhana, erişte, Mevlana şekeri ve Konya gevreğinin bulunduğu heybe hediye etti.

KIRGIZ ŞARKILARI
Kırgızistan programı da renkli görüntülere sahne oldu. Kırgızistan Halk Sanatçısılar Perizat Nurbek Kızı, Erkinbek Uulu Aytmat, Tilekgül Abılova, Kanat Mukuluulu verdiği konser ve dans gösterileri ile meydandan büyük alkış aldılar.

Başkan Demirel, Kırgızistan’ın Narın şehri ile kardeş şehir olduklarını hatırlatarak, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev’e günün anısına plaket verdi. Kırgız büyükelçi de Demirel’e Kırgızistan yerel motiflerinin yer aldığı tablo hediye etti.

Kültür ve sanat etkinliklerinin ardından Nadide Sultan konseri ilgiyle izlendi. Konser sonunda Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel Nadide Sultan’a çiçek ve plaket verdi.

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org