İLETİŞİM MERKEZİ
0312 246 11 00
:
Ara
Menu

GÖRME TARAMALARINDA 150 BİN KİŞİYE ULAŞILDI

GÖRME TARAMALARINDA
150 BİN KİŞİYE ULAŞILDI

Etimesgut Belediyesi tarafından başlatılan ve 0-21 yaş arası kişileri kapsayan ücretsiz Görme, Dil - Konuşma taramalarında 150 bin kişiye ulaşıldı. Taramalar belirlenen program dahilinde mahalle ve ilk ve orta dereceli okullarda devam ediyor.

Bağlıca Ortaokulu’nda yapılan taramalara Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, İlçe Kaymakamı Naci Aktaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı da katıldı. Demirel, görme panolarına başına geçerek öğrencilerin taramalarına eşlik etti.

Demirel, görme taramalarının körlükle mücadele konusunda çok önemli adım olduğuna dikkat çekerek, "3 yıl önce başlattığımız Görme, Dil – Konuşma taramalarımızda 150 bininci öğrencimizin görme taramasını gerçekleştirdik. Hedefimiz ilçemizdeki 0-21 yaş arası tüm vatandaşlarımızın görme taramalarını tamamlamak" değerlendirmesinde bulundu.

TARAMA NASIL YAPILIYOR?
Taramalar kapsamında öğrencilere önce sınıflarında görme panolarındaki harfler okutuldu. Harfleri okumakta güçlük çeken öğrenciler testin ikinci aşaması için Etimesgut Belediyesi Görme, Dil-Konuşma Tırı'na alındı. İkinci aşamada, öğrenciler, Etimesgut Belediyesi tarafından Japonya'dan getirtilen tarama cihazıyla göz doktoru tarafından detaylı göz muayenesinden geçirildiler. Göz bozukluğu ve derecesi tespit edilen öğrenciler Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’ne tedavi için yönlendirildiler.

 

 

Etimesgut Belediye Başkanı
ENVER DEMİREL
www.enverdemirel.org